Príprava kávy v moka konvičke
Nie je nič jednoduchšie, ako pripraviť kávu s moka kávovarom. Možno sa niekomu na prvý pohľad zdá, že je to ako „maturita“, ale netreba sa ničoho obávať. Zvládne to naozaj každý a už za pár dní budete servírovať kávu ako profesionáli.
Skôr ako použijete moka kávovarKáva pripravená s moka kávovarom, je to pravé, čo potrebujeme, aby sa náš kofeínový deficit urýchlene doplnil. Niekto pije kávu preto, že mu učarovala jej typická a nezameniteľná chuť. Iní po nej siahnu zakaždým, keď potrebujú vzpružiť a nakopnúť sily. Sú aj ľudia, ktorí si ju milujú iba tak vychutnávať v rámci príjemnej nudy a sladkého ničnerobenia. Káva je skutočne životabudič.
Najlepšie chutí, keď je čerstvo pomletá. Hovorí sa, že elektrické mlynčeky na kávu trochu znehodnotia jej chuť, pretože pri mletí vzniká určité teplo, ktoré môže vplývať na výsledný efekt. Tie ručné sú síce retro, ale stojí to za vyskúšanie. Iba naozajstní milovníci spoznajú ten rozdiel a pri príprave si dajú do detailov záležať.
Pokiaľ nemáte mlynček na kávu a ani nepremýšľate nad jeho kúpou, jednoducho si vyhľadajte v supermarkete alebo kdesi na internetových stránkach už pomletú kávu. Prihliadajte samozrejme na značku a kvalitu. Veľké plus majú tie z nich, ktoré sú odporúčané práve na prípravu moka kávy. Výrobcovia presne vedia, ktorý typ kávových zŕn je na to najvhodnejší a takisto ich veľkosť po zomletí bude úplne ideálna, aby jej chuť ešte viac vynikla.
S mlynčekom na kávu sa odporúča pomlieť zrná nie úplne na „prášok“, pretože potom by upchávali sitko. Na druhej strane je ale fakt, že čím na drobnejšie je káva pomletá, tým je jej chuť ešte viac vyšperkovaná.
Kúpte si výhodne Moka kávovar
Ako správne zaobchádzať s moka kávovarom
Keďže moka kávovarov existuje viac druhov, je tu ešte pár nezodpovedaných otázok. Sú lepšie nerezové alebo hliníkové (klasické) ? Dobré sú oboje. V určitom roku sme všetko hliníkové z kuchyne vyhadzovali, pretože nám bolo povedané, že je to zdravotne závadné. Toto tvrdenie však nie je pravdivé. Fakt je ten, že práve hliník je materiál, na ktorom chuť jedla ešte viac vynikne.
Dnes sa používa všetko super moderné s kadejakými vrstvami, aby bolo jednoduchšie čistenie a príprava ešte rýchlejšia. Predstava rôznych kovov, olova a prímesí teda rozhodne nevytvára dojem extra zdravých materiálov, ktoré prichádzajú priamo do styku s potravinami.
Verte, že čo je „staré“, je dobré. Ktorýkoľvek typ si však vyberiete, tak vaša moka káva sa postará práve o taký zážitok, ktorý od nej očakávate. Čistenie moka kávovaru je jednoduché a nemali by ste si robiť zbytočné starosti s jeho dokonalým „leskom“. Káva po čase zanechá vo vnútri svoj typický povlak, ktorý „oddelí“ tekutinu od nádoby. Zabudnite na prílišné drhnutie, s ktorým by ste povrch iba zbytočne poškriabali.
Moka kávovary sa kupujú aj podľa veľkosti. Pamätajte si však dôležitý fakt a tým je, že sa v ňom musí pripraviť presne toľko porcií kávy, na koľko je určený. Nikdy nie viac alebo menej a vždy iba po vyznačené miesta. Najlepšie je preto mať doma viacero druhov – pre dve, štyri alebo pokojne aj šesť porcií tej najchutnejšej kávy.
Samotné varenie kávy v moka kávovare zvládne každý
Je to jednoduché, ako facka. Jednu čajovú lyžičku kávy, čo je približne asi 8 gramov, naložíme do sitka určeného pre kávu. Netreba to pritláčať, stačí iba jemne s prstom prejsť po povrchu, aby bolo rozmiestnenie približne rovnaké. Sitko nasadíme na nádobku, v ktorej je už pripravená čistá voda (nie minerálka). Teda 100 ml vody na jednu porciu kávy ako z kaviarne. Zakryjeme s treťou časťou moka kávovaru, do ktorej bude vytekať hotový nápoj. Tlak, ktorý vznikne, vytlačí vodu cez sitko s pomletou kávou, ktorá sa bude extrahovať do zbernej nádobky. Keď už bude zaplnená asi polovica, vypnite plameň a nechajte kávu „dôjsť“.
Príprava moka kávy v moka kávovare potrebuje svoju postupnosť a štýl, na ktorý časom určite prídete a stanú sa z vás hotoví majstri. Čakanie si urýchlite, ak použijete už vriacu alebo teplú vodu.
Malá rada na záver
Čím dlhšie sa moka káva pripravuje, tým je chutnejšia. Ak teda použijete studenú vodu a kávovar položíte na slabý plameň, jej chuť bude ešte výraznejšia a intenzívnejšia. Akonáhle začne kávovar vydávať svoje typické zvuky, odstavte ho z ohňa, aby sa káva nepripálila. Dosiahnete tak jej výnimočnú chuť a arómu.